اصلاح الگوی مصرف
«یک اقدام اساسى در زمینه‏ى پیشرفت و عدالت، مسئله‏ى مبارزه‏ى با اسراف، حرکت در سمت اصلاح الگوى مصرف، جلوگیرى از ولخرجى‏ها و تضییع اموال جامعه است». (مقام معظم رهبری،سخنراني در مشهد مقدس فروردين 88)

معنای واقعی اصلاح الگوی مصرف آن است که ما رابطه خود را با منابعی که در اختیار داریم بازتعریف کنیم و به طرز صحیح و علمی و مناسب از منابع و ظرفیت های موجود بهره بگیریم.

حال می خواهیم بامفهوم این کلمات(اصلاح ، الگو و مصرف)بهتر آشنا شویم.

تعریف و مفهوم اصطلاحات: اصلاح ، الگو و مصرف :
مفهوم اصلاح، با ایجاد، حذف، کاهش ویا افزایش، تفاوت دارد ولی خیلی نزدیک است به مفهوم تعادل و آنچه را که در فرهنگ خودمان به میانه روی تعبیر می‌کنیم. معنی اصلاح ، فقط صرفه جویی نیست. منظور از اصلاح الگوی مصرف، فقط اصلاح کالاها و خدمات مصرفی نیست بلکه به بخش‌ها، فعالیت‌ها، زمینه‌ها، عرصه‌ها، حرفه‌ها،. . . نیز تسریع پیدا می‌کند.- الگو چیست ؟
برای شناخت مفهوم الگو، بهتر است ابتدا مدل را تعریف کنیم. وقتی چیزی را مدل قرار می‌دهیم تقریباً مطلق گرایی کرده‌ایم. وقتی به چیزی مدل می گوئیم یعنی کاهش و افزایش آن باید مبتنی بر چارچوبی باشد که آن چارچوب خودش تقریباً لا یتغیر است. ولی الگو یک مضمون، چشم انداز و یک دیدگاه است که اگر هر کسی از ظن خود یار مسئله شود چیزی نصیبش می‌شود که در مدل ممکن است آن را بدست نیاورد. مثلاً می‌گوئیم الگوی لباس، الگوی حجاب، یا الگوی ترافیک،  ولی نمی‌گوئیم مدل، به این دلیل که اگر بگوئیم مدل، باید کاملاً مثل آن رفتار کنیم. بنابراین، کلمه‌ی الگو هم کاملاً هوشمندانه انتخاب شده است.


- مصرف چیست؟
مصرف، فقط پرداخت یا خرید یک کالا یا خدمت و استفاده از آن نیست و حوزه های وسیع‌تری دارد. به سه نظر در این مورد می‌توان اشاره کرد.

 1- اجناسی که مورد استفاده قرارمی‌گیرند یعنی چیزی که می‌خریم، یا بعد از استفاده بلافاصله عمر آن تمام می‌شود،  مثل خوراک و یا بعد از یک دوره‌ی قابل پیش بینی، عمر آن تمام می‌شود،  مثل مبلمان.

 2- منابعی که مورد مصرف واقع می‌شوند،  مانند پارک‌ها، ساختمان‌های عمومی، جاده‌ها، دانشگاه‌ها، پلیس، . . .

 3- مصرف منابع خدادادی مانند وقت، مهربانی، وجدان کاری، احترام ، تبعیت از اصول دین ، عبادت و ... این نوع مصرف، مهم‌ترین نوع از انواع مصرف است.

معنای صرفه جویی:

« صرفه‏جوئى به معناى مصرف نکردن نیست؛ صرفه‏جوئى به معناى درست مصرف کردن، بجا مصرف کردن، ضایع نکردن مال، اندازه نگه داشتن در خرج یا منابع است که در حقیقت صرفه‌جویی مسیر قرار داشتن در حد تعادل و نیاز و استفاده بجا را از منابع دنبال می‌کند در مقابل آن اسراف به معنی از حد میانه خارج شدن و تبذیر به معنی بیهوده خرج کردن است».

امروزه در دنیا ثابت شده که میزان تحقق و تداوم توسعه در هر جامعه مستقیماً با موضوع بهره وری ارتباط داردمهمترین منبع هر جامعه نیروی انسانی آن است و ما نیز اگر خواهان اصلاح الگوی مصرف هستیم، ناگزیریم که در حد و اندازه ای که لازم است نیروی انسانی جامعه را به عنوان مهمترین منبع رشد و توسعه و تحول، مورد توجه و عنایت بیشتر قرار دهیم.

همچنین نباید آن منبعی که توسعه و رشد را بیش از دیگر منابع، تضمین می کند، کمتر مورد توجه قرار بگیرد؛ چرا که خسارت آن فراوان و غیر قابل جبران است. اصلاح الگوی مصرف با این دیدگاه یعنی استفاده درست از تمامی نعمتها و جلوگیری از عدم کمال آنها.

نوشته شده در تاريخ ۱۳۸۸/٤/٢٠ توسط پریسارهاننده | پيام ها ()
مفهوم اصلاح الگوی مصرف
Blog Skin